Skip to main content

Vangla

Rakvere linnus - vangla

Linnuse külastajad saavad eksklusiivse kogemuse osaliseks sattudes linnuse vanglasse. Seal saavad nad kuulda kurva loo Ivo Shenkenbergi vangilangemisest Rakvere linnuse lähistel. Vanglasse pääseb ainult ettetellimisel ja giidi juhendamisel.

Ivo Schenckenberg vangistatud

Anno Domini 1576 olid Liivimaale tunginud moskoviidid haaranud enda kätte pea kogu Eesti ala, ühes muuga ka Rakvere linnuse. Liivimaalastele abikäe ulatanud Rootsi võimu all oli vaid Tallinn koos linna lähema ümbrusega.

Anno Domini 1577 tegid moskoviidid viimase katse Liivimaad täielikult alla heita ning piirasid Tallinna ümber. Aasta varem oli Tallinna müntmeistri poeg Ivo Schenkenberg moodustanud eesti soost talupoegadest väesalga, mis sai oma julge tegutsemise tõttu kiiresti tuntuks ning Schenkenberg pälvis hüüdnime “Eestimaa Hannibal.”

27. juulil Anno Domini 1579 jälitasid Schenkenbergi sissid Harjumaal röövretkel käinud ning Rakvere linnusesse varjunud tatarlasi, tormasid üpris vahvasti tatarlaste kallale, kihutasid neid kaks korda Rakvere väravast sisse ja lõid neist maha üle viiekümne.

Venelased ja tatarlased imestasid väga väikese hulga suure julguse üle ja ei arvanud muud, kui et neil peaks veel olema kuskil metsatukas varuvägi peidus. Kui nad aga ühe Ivo mehe vangi võtsid, kellelt nad teate said, et seal ei ole varuväge, siis tungisid kõik tatarlased ja venelased hulgaviisi nendele kallale ja piirasid nad kõik ümber. Siis ei tahtnud Christofer Schenkenberg end vangi anda, vaid võitles vägevasti edasi kuni surmani. Ivo sai haavata ja võeti vangi ühes viiekümne üheksa mehega. Neist poodi mõned Rakveres üles ja mõned heideti türmi.

Kui Ivo Schenkenberg vangi langes, siis tekkis kõikide venelaste juures nii Liivimaal kui ka Venemaal säärane rõõm ja hõiskamine, nagu oleksid nad vangi võtnud mõne maa-vürsti. Varsti pärast seda viisid nad tema koos kolmekümne teise vangiga Pihkvasse suurvürsti juure, kus Ivo kolme bojaari enda eest vabaks pakkus. Aga see ei aidanud midagi, vaid ta hukati haledasti koos kaaslastega, mis tallinlastele suurt kurvastust tekitas.