Skip to main content

Muuseum alustab Rakvere juubeliaastale pühendatud loengutega ​​​​​​​

Rakobor

Laupäeval, 19. veebruaril kell 11.00 on ajaloohuvilised oodatud Rakvere linnusesse kuulama SA Virumaa Muuseumid vanemteaduri Uno Trummi loengut sellest, kuidas Rakvere sai linnaõigused.

Rakvere linna juubeliaastal korraldab SA Virumaa Muuseumid loengusarja Rakvere ajaloost. Tänavu 12. juunil möödub 720 aastat Rakvere linnale Lübecki õiguse andmisest Taani kuninga Erik VI Menvedi poolt. Samuti tähistame 20. septembril 770 aastat linna saksakeelse nimekuju Wesenberg esmamainimisest ja 755 aastat linna eestipärase nimekuju Rakvere esmamainimisest Novgorodi kroonikas (Rakovor, hiljem Rakobor).  

Sarja esimene loeng käsitleb Rakvere linna kujunemist muinasaja lõpust kuni linnaõiguste saamiseni. “Juttu tuleb muuhulgas Virumaa suurvasallist Dietrich Kyvelist ja tema osast Rakvere kujunemisloos,” täpsustas muuseumi vanemteadur Uno Trumm.

Neil, kes soovivad loengule tulla koos lastega, on hea võimalus usaldada oma järeltulijad alates 5. eluaastast muuseumipedagoogi hoolde. Lapsed saavad loengu ajal üheskoos mängida keskajateemalisi mänge ja meisterdada. Lasteprogrammi palume ette broneerida angelika@svm.ee või telefonil +372 5788 0729.

Järgmine loeng toimub 5. märtsil, mil Uno Trumm tutvustab Rakvere linna piire, linnavõimu ülesehitust, õigusi ja suhteid Liivi ordufoogtiga Rakvere linnuses. Sari jätkub 19. märtsil loenguga, mis annab ülevaate linna kinnisvarast ja hoonestusest keskajal (elamud, avalikud hooned, kirik, klooster) ning keskaegse linna hävimisest Liivimaa sõja alguses. Loengud toimuvad Rakvere linnuses ja kestavad kuni 1,5 tundi ning osalustasu on kohapeal 5 eurot.

SA Virumaa Muuseumid järgivad kõikides oma tegevustes Vabariigi Valitsuse ja Terviseameti soovitusi muuseumi turvaliseks külastuseks. Täpsemad piirangud meie kodulehel www.svm.ee.

 

 
Foto: Rakobor/ Rakveret kujutav miniatuur 1560.–1570. aastatel koostatud Vene kroonikast, kus on kujutatud Rakvere linnust ja seda ümbritsevat linna 1558. aastal, mil venelased selle oma valdusse said. Miniatuuri ülaosas on kujutatud tsaar Ivan IV, kellele antakse teateid Liivimaal tehtud vallutustest. Tõenäoliselt polnud ikoonimaalijad, kes kujutised lõid jalga Moskvast kuigi kaugele saanud, mistõttu on tegemist fantaasiakujutisega (Лицевой летописный свод ХVI века. Кн. 23. Москва 7522 (2014), стр. 46–47).

 

Rohkem infot:

Andrus Eesmaa
Rakvere linnuse direktor
+372 5886 7057
andrus@svm.ee

 press@svm.ee
+372 53930957